گرانی سرسام آور مواد غذائی مردم را به ستوه آورده است

 

روزنامه خراسان: این روزها به هر بازار و مرکز فروشی که مراجعه کنی عده ای از مردم را خواهی دید که از این مغازه به آن مغازه و از یک فروشگاه به فروشگاه دیگر در به در به دنبال موادمصرفی ارزان قیمت هستند. غافل از این که هرجا بروی آسمان همین رنگ است! عصبانیت و گلایه شدید مردم از قیمت اقلام مورد نیاز مانند گوشت گوسفند، مرغ، ماهی، میوه و... اگر چه اتفاقی نیست که تنها مختص امسال باشد اما به نظر می رسد امسال گرانی ها فشار خود را بر گرده مردم و به خصوص اقشار مستضعف بیشتر کرده است... حقیقتی که اگر چه ذکر آن تلخ است اما باید گفت متاسفانه شواهد نشان می دهد این آشفته بازار آن هم در آستانه ماه رمضان به هیچ وجه در شأن مردم مسلمان و همیشه در صحنه کشورمان نیست. برای آشنایی بهتر با اوضاع و احوال این روزهای بازار به میان شهروندان مشهدی رفته ایم تا از زبان آن ها گرانی را بشنویم.

 

یك ماه بدون مصرف گوشت


یکی از شهروندان مشهدی در گفت وگو با خبرنگار ما در بازار زیرگذر پارك ملت می گوید:یک ماه است که در خانه گوشت نخورده ایم. هر کیلو گوشت گوسفند ۱۱هزار و ۹۰۰، گوشت گوساله ۸ هزار و ۸۰۰ و گوشت مرغ ۲هزار و۸۵۰ تومان است، با این شرایط چه کسی می تواند غذای مناسبی را برای خانواده اش تامین کند.وی تصریح می کند: این شرایط در حالی است که تصور می کنم از نظر مالی وضعیت خوبی دارم و اجاره خانه پرداخت نمی کنم، معلوم نیست جوان هایی که با درآمد کم باید کرایه خانه هم بدهند، چطور زندگی می کنند. وی با اشاره به قیمت سایر اقلام مصرفی می گوید: میوه و ماهی گران است، حبوبات گران شده و در یک کلام گرانی بیداد می کند و نفس همه را بریده است.این کارمند بازنشسته می افزاید: میوه های ارزان قیمت آن قدر بی مزه اند که انسان خجالت می کشد برای مهمان ها و حتی خانواده اش تهیه کند. در این شرایط هیچ کس به فکر مردم نیست.

یکی از معلمان بازنشسته مشهدی هم که پلاستیکی حاوی مقداری گوشت مرغ در دست دارد با گلایه از گرانی قیمت ها می گوید: اصلا دلم نمی خواهد به هفته بعد و آغاز ماه رمضان فکر کنم چون معلوم نیست با چه غذایی باید از فرزندان بخواهم روزه بگیرند. وی خود را رمضان زاده معرفی می کند و می افزاید: ماه رمضان است و باید روزه بگیریم و به ناچار باید خرید اقلام مورد نیاز را روزانه انجام دهم چون نمی توانم با این قیمت های سرسام آور همه مایحتاج ماهانه را یک جا تهیه کنم.وی تاکید می کند: متاسفانه تصور می کنم دولت خودش را کنار کشیده و دلالان بازار را به دست گرفته اند و در این میان تنها و تنها مردم و به خصوص اقشار آسیب پذیر متضرر خواهند شد.این فرهنگی ۵۴ساله خاطرنشان می کند: میوه و گوشت که نمی توانیم بخوریم من از مسئولان می پرسم آیا آن ها خودشان قادرند در این آشفته بازار غذای مناسبی برای فرزندانشان فراهم کنند؟(!!)وی ادامه می دهد: ۱۰۰هزار تومان به حقوقمان افزوده شده و قیمت کالاهای مورد نیاز ۲تا۳ برابر شده است، اصلا معلوم نیست این وضعیت را چه کسی کنترل می کند!

 

هر مغازه یك قیمت


شهروند دیگری که خود را منافی و ۶۵ ساله معرفی می کند در پاسخ به سوال خبرنگار ما درباره وضعیت بازار می گوید: هر مغازه و فروشگاهی قیمت مخصوص به خود را دارد و به نظر می رسد کنترل بازار از دست مسئولان خارج شده است.وی اضافه می کند: امروز از حساب بانکی ام ۲۰هزار تومان برداشت کرده ام تا برای هفته اول ماه رمضان خرید کنم اما با این پول حتی ۲کیلو گوشت گوسفند هم نمی توانم بخرم.وی تاکید می کند: ۹درصد به حقوق بازنشسته ها اضافه کرده اند در حالی که قیمت موادمصرفی از ۳۰درصد تا ۲برابر گران شده است.پیرمرد هفتاد ساله ای هم که عصبانی به نظر می رسد و حاضر به معرفی خود نیست به خبرنگار ما می گوید: این گرانی ها واقعا مایه خجالت مسئولان است، آن ها باید از سران کشورهای عربی یاد بگیرند که چطور در آستانه ماه رمضان مسلمانان را تکریم می کنند.وی خاطر نشان می کند: بنویسید هیچ چیز حساب و کتاب ندارد، امروز قیمت ها این مقداری است که می بینی و فردا معلوم نیست حتی همین اندازه گرانی هم پا بر جا باشد.او می افزاید: الان دارند مرغ منجمد توزیع می کنند که اگر از کمبود آن در این بازار بگذریم باید بگویم هر مرغ منجمد حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ گرم یخ دارد که این هم واقعا جای خجالت برای مسئولان دارد.وی مقصر اصلی این گرانی ها و آشفتگی بازار را دولت می داند و می گوید: من اعتقاد دارم این شرایط هر روز بدتر خواهد شد و امیدی به بهبود قیمت ها نیست.یک بانوی بازنشسته فرهنگی هم كه پلاستیک حاوی مقداری ماهی را در دست دارد ، می گوید: با این قیمت ها زندگی کردن سخت شده است و هیچ رمقی برای رفتن به بازار و خرید نداریم.وی که خود را زمانی معرفی می کند، اظهار می دارد: پس از گرانی قند و شکر چشممان به جمال گرانی بیش از اندازه مرغ، ماهی وگوشت روشن شده است . وی خاطر نشان می کند به نظر می رسد مسئولان تازه به تقلا و تکاپو افتاده اند در حالی که اگر کسی می خواهد برای روز شنبه هفته آینده که آغاز ماه رمضان است خرید کند باید همین روزها اقلام مورد نیاز را تهیه کند و بر همین اساس امیدی به اقداماتی که قرار است انجام شود ندارم.وی در عین حال می گوید: اگر قانون کاملی وجود داشته باشد و دولت هم با قدرت نظارت کند، هیچ کس نخواهد توانست زورگویی کند اما متأسفانه تنها حرف از برخورد و نظارت می شنویم!

 

قیمت های سرسام آور


ایمانیان که خود را ۶۶ ساله و بازنشسته معرفی می کند وضعیت بازار را افتضاح توصیف کرده و می گوید: قیمت ها به حد سرسام آوری بالاست و هنوز نمی دانم با این وضعیت بازار قرار است چه برنامه ای برای خریدهای ماه مبارک رمضان اجرا کنم.وی در پاسخ به این سوال که مقصر اصلی این گرانی ها کیست؟ اظهار می دارد: صد درصد دولت مقصر است چون نظارت دقیقی بر بازار و سیستم عرضه و تقاضا ندارد.وی می گوید: گوشت کیلویی ۱۲ هزار تومان یا مرغ کیلویی ۲هزار و۸۵۰ تومان اصلا قابل قبول نیست و مسئولان بهتر است به جای حرف زدن از ارزانی ها، سکوت کنند تا قیمت ها بیشتر نشود.تقی کلاهدوز زاده هم که خود را راننده بازنشسته معرفی می کند با اشاره به وضعیت بازار می گوید: امروز حدود ۴۵ هزار تومان پول نقد همراهم بود که تنها توانستم ۶ مرغ و مقداری گوشت چرخ کرده بخرم.وی ادامه می دهد: ۴۰ سال در بیابان ها و جاده های کوهستانی دنده کشی کرده ام به امید زندگی راحت اما امروز حتی نمی توانم دو کیلو میوه مرغوب تهیه کنم، شما بگویید آیا این انصاف است؟! این شهروند ۷۳ ساله می گوید: از ترس گرانی های بیشتر به ناچار باید هر چه می توانیم الان خرید کنیم تا در ماه رمضان بتوانم سرم را مقابل بچه ها و مهمان ها بالا نگه دارم.اگر چه به نظر می رسد همه حرف ها و گلایه های مردم خود گویای همه چیز بود اما مشاهدات خبرنگار ما از بازارهای عمومی مردم نظیر زیر گذر پارک ملت، میدان استقلال، فروشگاه های زنجیره ای و مراکز فروش عمده کالا حاکی است شهروندان با اندک مقداری وجه نقد میان ضروری ترین اقلام مورد نیاز خود برای ماه رمضان به ناچار مجبور به انتخاب شده و باید از تهیه برخی غذاها و مصرف برخی اقلام همچون میوه های مرغوب چشم پوشی کنند.در این میان وعده ها همچنان ادامه دارد، وعده هایی که بسیاری از مردم با شنیدن و یا خواندن آن ها، لبخندی تلخ بر لبانشان نقش می بندد.