ENGLISH| صفحه خبر | خبرنامه | مقاله | اطلاعیه | درباره کانون | پیوندها
 
 

گزارش گردهمائی بیست و یکمین سال کشتار زندانیان سیاسی در استکهلم

روز شنبه ٢٣ شهریور ١٣٨٨ برابر با ١٢ سپتامبر ٢٠٠٩ به مناسبت بیست و یکمین سال کشتار زندانیان سیاسی در دهه ۶٠، برنامه ای با حضور بیش از سیصد و پنچاه نفر در استکهلم پایتخت سوئد برگزار شد. در برنامه بیست و یکمین سالگرد استکهلم سه نسل از مبارزان چپ در کنار هم، به سخنرانی، شعرخوانی و اجرای موسیقی پرداختند. این برنامه زنده از اینترنت پخش شد. پخش برنامه از طریق اینترنت با استقبال وسیع ایرانیان از کشورهای مختلف و به ویژه از ایران روبرو شد. 

برنامه با خوش آمد گوئی به حضار و یک دقیقه کف زدن به یاد و در احترام به جان باخته گان دهه شصت و جوانانی که در قیام اخیر مردم ایران به دست جانیان حاکم در خیابان ها و در شکنجه گاه های رژیم به قتل رسیدند، آغاز شد. رویا با "سرود زندانی" برنامه را ادامه داد. در مرحله بعد، شهین پویا مجری برنامه بیست و یکمین سالگرد استکهلم، بیانیه کانون زندانیان سیاسی ایران(در تبعید) را که به مناسبت بیست و یکمین سال کشتار و قیام اخیر مردم نوشته شده بود، قرائت کرد. ویدئو کلیپ کوتاهی تحت عنوان" این خشم به که گویم که نسل می کشند تا نسل" برنامه بعدی بود که به نمایش در آمد. در این ویدئو کلیپ سه دوره تاریخی مبارزات و کشتار مردم ایران؛ انقلاب مشروطیت، سرکوب های دوران رژیم سلطنتی پهلوی، قیام پنچاه و هفت، کشتار زندانیان سیاسی در دهه شصت و قیام مردمی خرداد و تیر ١٣۸۸ به نمایش درآمد.

نهضت اشترانی فرزند جان باخته سلطانعلی اشترانی نخستین سخنران برنامه بیست و یکمین سال گرد استکهلم بود. وی در سخنانش تحت عنوان" در هجوم سیل آسای خونین تابستان۶۷ خرمن امید جوانه و مادرش به آتش کشیده شد" زندگی مادر و دختری را به تصویر کشد که همسر و پدر خود را در جریان قتل عام زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ از دست داده اند.

ایمان شیرعلی، فعال سیاسی اجتماعی، فرزند جان باخته ایرج شیرعلی، دومین سخنران برنامه بیست و یکمین سال گرد استکهلم بود. او در بخشی از سخنانش به تشریح وضعیت نسل جوان، خواسته ها و مطالبات شان در ایران پرداخت. وی در بخشی دیگری از سخنانش گفت: صدای امثال پدر من و هزاران هزار جوون دوره اون هیچوقت تو ایران خاموش نشد. هیچوقت. نه فقط به خاطر این که ما بچه های انها نذاشتیم و نمی ذاریم. چون که حرفشون حرف عدالت و حق بود و این خاموش کردنی نیست.

عباس سماکار، شاعر و نویسنده تبعیدی سومین سخنران برنامه بیست و یکمین سال گرد استکهلم بود. وی در سخناشن به مقایسه مبارزات دو نسل و تشریح سازمانیابی مردمی در قیام اخیر مردم پرداخت.   

در آغاز بخش دوم برنامه، پیوند بیانیه جمعی از خانواده های جان باخته گان را که به مناسبت سال گرد کشتار منتشر کرده اند، قرائت کرد. وی در پایان خواستار محاکمه رژیم جمهوری اسلامی در یک دادگاه مردمی بین المللی شد.

شکوفه منتظری فعال چپ، فرزند جان باخته حمید منتظری چهارمین سخنران برنامه بیست و یکمین سال گرد استکهلم بود. وی در بخشی از گفتار خود با اشاره به قیام اخیر مردم گفت: «تمام این سال‏ها به این فکر کرده بودم پدرم آن لحظه که طناب دار را دور گردنش انداخته بودند به چه می‏اندیشید؟ به کدام ما که آن بیرون منتظر آمدنش بودیم فکر می‏کرد؟ حالا می‏دانم به هیچ کدام ما. پدر آن لحظه به چنین روزی می‏اندیشید.»  

هژیر پلاسچی،روزنامه نگار و نویسنده در تبعید پنچمین سخنران برنامه بیست و یکمین سال گرد استکهلم بود. وی گفتاری داشت تحت عنوان" ما از نیمه‏ی لگدکوب شده‏مان برخاستیم". اودر بخشی از سخنان خود گفت:" نسل من به خاوران آمد تا از سیاست رادیکال دفاع کند. نسل من می‏خواست سیاست را از گورهای بی نشان خاوران به جامعه بازگرداند."

ایرج جنتی عطائی، ترانه سرا، نمایش نامه نویس در تبعید، مهمان بعدی برنامه بیست و یکمین سال گرد استکهلم بود. وی با اشعار زیبای خود "تو مثل من نباش"، "همیشه دیر می رسم"،"عطر خواهم شد" و" بن بست" شور و هیجان خاضی به برنامه سالگرد داد. دو هنرمند موزیسین، یارا و مسعود با نواختن آهنگ ایرج جنتی عطائی را همراهی کردند.

ناهید نعیمی مهمان بعدی برنامه بیست و یکمین سال گرد بود که با صدای گیرای خود به اجرای تک خوانی پرداخت. ناهید با اجرای سرود "یه جنگل ستاره داره" و همراهی حضار برنامه هنری خود را به پایان برد. 

نادر هنرمند خوش صدا و همیشه همراه برنامه های سالگرد استکهلم، همراه با سعید هنرمند کیبوردیست مهمان بعدی برنامه بیست و یکمین سال گرد استکهلم بودند. نادر و سعید با اجرای چند آهنگ زیبای بلوچی و فارسی برنامه سالگرد را به مقصد رساندند.  

در میانه برنامه، شهین پویا مجری برنامه سالگرد با سخنان کوتاهی مبارزات خانواده های جان باخته گان را ستود و به پاس مقاومت آنها در برابر ظلم و ستم و رنج هائی که به آنها وارده شده است، به نمایندگی از سوی مادران، همسران و خواهران به مادر مبارز سلاحی که سه پسر و دامادش را در مبارزه علیه دو رژیم شاه و شیخ از دست داده است، دسته گل زیبائی هدیه کرد.

مسئولیت فیلم برداری، نورپردازی و کارهای فنی و صدا برداری برنامه بیست و یکمین سالگرد به عهده همکاران همیشه همراه برنامه های سالگرد استکهلم مهدی و رامین بود.

برای مشاهد فیلم برنامه سال گرد اینجا را کلیک کنید. 

تلویزیون های سازمان حزب کمونیست ایران- کومه له، اسوسات، کانال تلویزیونی سازمان زحمتکشان کردستان ایران(کومه له)  و روژهلات، کانال تلویزیونی حزب کومه له از این برنامه فیلم برداری کردند. رادیو پژواک، بخش فارسی رادیو سراسری سوئد و چند رادیوی فارسی زبان محلی از برنامه سالگرد گزارش و مصاحبه تهیه کردند.

 

کمیته خارج کشورحزب کمونیست ایران و کمیته سوئد حزب کومه له برای برنامه پیام فرستادند.

برای مشاهده عکس های برنامه سال گرد به این لینک کنید

فیلم برنامه بیست و یکمین سال گرد به زودی در سایت کانون زندانیان سیاسی ایران(در تبعید)منتشر خواهد شد.

 

 
 
 

 

 
   
ENGLISH| اسناد زندان| آمار احکام مرگ در ایران | گالری عکس و طرح | تماس با سایت| تماس با کانون